Zielona strona architektury
Kolory to nasza pasja, a natura jest naszą inspiracją. Dlatego jednego możemy być pewni. Zieleń nigdy nie wyjdzie z mody. Trend zrównoważonego rozwoju w ekspresowym tempie zawładnął światem i nie wygląda na to, żeby miał zwolnić! Rozwiązania proekologiczne można zauważyć w wielu dziedzinach, także budowlano-architektonicznej.
Miejska dżungla
Jednym z wielu problemów środowiskowych, któremu musimy stawić czoła, jest stale rosnąca liczba ludności na świecie. ONZ szacuje, że do 2050r. Ziemię będzie zamieszkiwało nawet 10 miliardów osób. Co za tym idzie, miasta stale będą się rozrastać, a w miejscu lasów staną wieżowce i budynki, które odbiorą nam resztki zielonej przestrzeni.
Zieleń to nowa czerń
Architekci znaleźli rozwiązanie, które nacieszy nie tylko oczy, ale przede wszystkim sprawi przyjemność naszym płucom. Zielony dach to dach budynku, który jest częściowo lub całkowicie pokryty roślinnością, posadzoną na membranach hydroizolacyjnych. To rozwiązanie architektoniczne skutecznie minimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła, czyli obszaru wysokiego nagrzania budynków promieniami słonecznymi.
Coraz popularniejsze staje się gospodarowanie najwyższej przestrzeni budynków. Projektanci decydują się na tworzenie podniebnych ogrodów, dzięki którym budowla zmienia się wraz z porami roku. Ale nie chodzi tylko o walory estetyczne.
Budynek traci najwięcej ciepła właśnie przez dach, a takie rozwiązanie jest naturalną izolacją dla temperatur, które z roku na rok są coraz wyższe. Roślinne fasady działają także w drugą stronę, dłużej utrzymują ciepło i stanowią świetną ochronę przed wiatrem. W Kanadzie przeprowadzono nawet badania, dowodzące, iż dodanie zielonych dachów do 50% dostępnych powierzchni w centrum Toronto ochłodziłoby całe miasto o 0,1-0,8 st. C. Co więcej, zielone dachy redukują hałas, dzięki czemu komfort przebywania w takim budynku zdecydowanie rośnie.
Innymi sposobami na radzenie sobie z coraz wyższymi temperaturami jest wykorzystywanie jasnych odcieni fasad. Ciemne kolory pochłaniają promienie słoneczne, przez co budynek nagrzewa się o wiele szybciej. Jasne barwy lepiej odbijają promienie UV, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się aż tyle ciepła. Świetnym wyborem będą odcienie bieli, których w inspirowanej naturą palecie Harmonious&Balanced znajduje się aż 6!
Podlej swoją planetę!
Zielony dach to rozwiązanie, które można wykorzystać podczas tworzenia nowej budowli, ale także poprzez modernizację istniejących już dachów. Można je zaadaptować na garażach, budynkach przemysłowych, handlowych czy mieszkalnych.
Zielone dachy to nie tylko obniżanie temperatur, ale także oszczędność wody. Deszczówka jest magazynowana przez podłoże dachu, a następnie pobierana przez rośliny, wraca do atmosfery, tworząc tym samym, czysty obieg zamknięty, pozostawiając wszelkie zanieczyszczenia w glebie.
Alternatywą dla zielonego dachu może być dach kontenerowy, na którym roślinność jest sadzona w donicach. Funkcjonalność tego rozwiązania jest podobna, a koszt stworzenia oraz utrzymania, zdecydowanie mniejszy.
Zielone dachy to także siedliska dla wielu gatunków, w tym pszczół, ptaków czy motyli.
Bądź zielony! Od stóp do głów!
Obecność roślin w naszym otoczeniu ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na komfort życia mieszkańców. W świecie, w którym promienie słoneczne muszą przedzierać się przez kilkunastometrowe budynki, warto jest dołożyć starań, by natura wciąż była blisko. A dzięki współczesnym możliwościom architektonicznym, możemy mieć ją nie tylko na ziemi, ale także w chmurach!
Więcej o zrównoważonym rozwoju i proekologicznych działaniach, które podejmujemy.