TRENDY KOLORY INSPIRACJE HARMONIA | 2022-06-13 08:57:00

Harmonia i Równowaga - kolor roku 2022

W życiu coraz częściej dążymy do harmonii i równowagi. Dotyczy to zarówno naszych wartości, rodziny, pracy, żywienia, ale także architektury i urządzania wnętrz. Do tego właśnie nawiązuje kolor roku 2022 – ZANZIBAR 6 – wywodzący się z palety Harmonious & Balanced.

Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze stanowi integralną część zrównoważonego budownictwa. Ich głównymi celami są m.in. zaspokojenie potrzeb społecznych, zachowanie rynkowej konkurencyjności i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pojęcia harmonijności i zrównoważenia wpisują się także w paletę barw Ceresit, z której wybrany został kolor roku 2022.

Kolor roku 2022 pod lupą

Uniwersalny i neutralny oraz możliwy do użycia niemal zawsze i wszędzie – tak właśnie można scharakteryzować kolor ZANZIBAR 6. Pasuje on do każdego stylu w architekturze i można go z powodzeniem łączyć z większością pozostałych barw z palety Ceresit. Będzie stanowił świetne tło lub uzupełnienie dla wszystkich materiałów budowlanych przeznaczonych do elewacji, takich jak cegła, drewno czy blacha. A to dopiero początek jego zalet!

Stylowe połączenia

ZANZIBAR 6 jest na tyle ponadczasowym kolorem, że pasuje właściwie do wszystkich stylów. Będzie współgrał ze współczesną, nowoczesną, minimalistyczną architekturą, jak i bardziej klasyczną, tradycyjną zabudową. To doskonały wybór zarówno do nowoprojektowanych obiektów, jak i do odświeżenia elewacji budynków, które powstawały na przestrzeni lat. Świetnie wpasowuje się także w aranżacje bliskie naturze, ekologiczne np. w stylu skandynawskim. Kolor roku 2022 jest jasny i delikatny, dlatego pasują do niego niemal wszystkie pozostałe barwy z palety Harmonious & Balanced. Może stanowić tło dla odważnych, mocnych i kontrastowych barw, takich jak AUSTRIA 5, lub być wyeksponowany przez głębsze, ciemniejsze czy bardziej nasycone odcienie, np. COLORADO 6.

Od strony technicznej

Kolor roku 2022 ma dobre właściwości techniczne. Współczynnik odbicia światła HBW (LRV), który pokazuje, jaki procent promieniowania słonecznego jest odbijany oddanej powierzchni, wynosi aż 75% przy pokryciu elewacji kolorem ZANZIBAR 6.

Równie istotnym wskaźnikiem jest TSR, który określa odbicie całkowitej energii słonecznej, czyli ilości promieniowania słonecznego (dotyczy fali świetlnej zarówno w zakresie ultrafioletu, światła widzialnego, jak i podczerwieni). W tym wypadku też jest wysoki i wynosi 72%. Warto pamiętać, że aby zapewnić długoletnią trwałość elewacji i zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni, zaleca się stosowanie tynków i farb o współczynnikach HBW≥20 i TSR ≥ 20

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Mniej znaczy więcej – minimalizm w architekturze

Przepych i bogactwo ozdób nie zawsze pasuje do wnętrza. Za to minimalizm w architekturze jest ponadczasowy i zawsze modny. Warto samemu się przekonać, że czasami po prostu mniej znaczy więcej.

Czytaj więcej

Zielona strona architektury

Kolory to nasza pasja, a natura jest naszą inspiracją. Dlatego jednego możemy być pewni. Zieleń nigdy nie wyjdzie z mody. Trend zrównoważonego rozwoju w ekspresowym tempie zawładnął światem i nie wygląda na to, żeby miał zwolnić! Rozwiązania proekologiczne można zauważyć w wielu dziedzinach, także budowlano-architektonicznej.

Czytaj więcej

Wszystkie odcienie bieli

Biały kolor fasady to najczęstszy wybór w nowoczesnym budownictwie. Nic w tym dziwnego – jest kolorem neutralnym, symbolizuje idealną równowagę między przeciwieństwami, a do tego wprowadza w przestrzeni poczucie porządku i harmonii.

Czytaj więcej

Moc naturalnych połączeń

Sięganie po naturalne materiały i inspirowanie się przyrodą to obecnie jedne z najsilniejszych trendów i nie zanosi się na to, aby miały osłabnąć w najbliższym czasie. Właśnie dlatego warto rozważyć zastosowanie na elewacji surowców pochodzenia naturalnego lub je imitujących.

Czytaj więcej