Japandi – odkryj swój ZEN
To idealne połączenie dobrze już znanego stylu skandynawskiego z japońską charmonią. Japandi, to coś więcej niż tylko design. To styl życia, który skupia się na odrzucaniu rzeczy zbędnych i docenianiu piękna minimalizmu oraz prostoty.
Więcej to mniej
Choć Skandynawia i Japonia są od siebie oddalone o tysiące kilometrów, łączy je umiłowanie do prostoty. Minimalistyczne i proste bryły, geometryczne linie, to znaki rozpoznawcze japandi.
Elementami charakterystycznymi dla skandynawskiej strony japandi są naturalne barwy oraz skupienie na naturalnych surowcach, takich jak drewno, kamień czy papier. Dzięki tym elementom, japandi zyskuje wygodę oraz przytulność.
Z kolei azjatycki klimat tego stylu przejawia się poprzez dużą ilość światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, przestrzenność oraz szacunek do mebli i przedmiotów z historią.
Dzięki temu japandi, to styl, którego naczelnym hasłem jest sztuka umiaru w zgodzie z naturą.
Kolory harmonii
Decydując się na styl JAPANDI, powinniśmy skupić się maksymalnie na 3, naturalnych kolorach [produkty Ceresit]. Nie musimy ograniczać się tylko do jasnych barw. W projektach japandi można znaleźć również mocne i ciemne barwy, które nadadzą projektowi zdecydowanego i mocnego charakteru. Inspiracją może być linia Harmonious&Balanced by Ceresit, która idealnie wpisuje się w założenia Japandi.
Powinniśmy bazować na kolorach neutralnych, takich jak złamane biele, beże i szarości. Nuty brązów, zieleni czy nawet czerni dodadzą kompozycji wyrazu. Z barw powinna tętnić harmonia, spokój i optymizm, dzięki którym mieszkańcy będą czuli się jak w oazie.
Aby nieco ożywić paletę barw, proponujemy zastanowić się nad wykorzystaniem kolorów ognia, czerwień, żółć czy oranż, które symbolizują energię i życie. Jednak nie powinny być to czyste odcienie, tylko przybrudzone i nieco stłumione barwy. Jeżeli ciepłe czerwienie nie są przekonujące, alternatywą mogą być orientalne szmaragdy, czy granaty.
Piękno minimalizmu
Prosty, ale przytulny; styl japandi sprawia wrażenie wręcz ascetycznego, jednak nie jest pozbawiony ciepła, czy dekoracji. Wszystko należy dobierać mając w głowie oszczędność, która zagwarantuje nam zrównoważoną efektowność.
Zamiast stawiać na przepych dekoracji, zdecyduj się na proste i dobre jakościowo meble, czy naturalne dodatki [rośliny, ceramika, gliniane dodatki]. Taka sama zasada dotyczy tkanin, które wykorzystujemy. Najlepszy wybór to len, wełna lub bawełna.
Kluczowe element Japandi
- Umiar
- Tylko naturalne materiały
- Naturalność ponad doskonałość
- Tylko najpotrzebniejsze elementy
- Kształt, faktura, barwa
- Światło otuli wnętrze