MINIMALIZM INSPIRACJE PROJEKTOWE TRENDY | 2022-06-20 06:55:07

Mniej znaczy więcej – minimalizm w architekturze

Przepych i bogactwo ozdób nie zawsze pasuje do wnętrza. Za to minimalizm w architekturze jest ponadczasowy i zawsze modny. Warto samemu się przekonać, że czasami po prostu mniej znaczy więcej.

W stylu minimalistycznym mocno akcentowana jest rola światła w podkreśleniu bryły budynku. Właśnie dlatego podstawowym kolorem jest tu biel, która, w porównaniu z innymi barwami, odbija najwięcej promieni słonecznych. Ponadto kojarzy się z czystością i duchowością, dlatego idealnie wpisuje się w minimalizm w architekturze.

Biel, światło i oszczędność

Minimalizm w architekturze charakteryzuje dążenie do osiągnięcia harmonii poprzez oszczędność formy i proste bryły pozbawione zbędnych ozdobników. Do budowy wykorzystuje się naturalne materiały, często spotykane są także duże przeszklone powierzchnie. Projektanci stawiają na symetrię – proste linie i podstawowe geometryczne kształty: koło, prostokąt, kwadrat – lub celowy, przemyślany zabieg asymetrii. Dużą wagę przykładają także do funkcjonalności. Bryła jest często odzwierciedleniem funkcji budynku, która traktowana jest pierwszorzędnie.

Zabudowa powinna być podkreślona grą świateł, a nie za pomocą innych kolorów lub faktur. Jeśli pojawiają się dodatkowe barwy, to najczęściej są to szarości i czerń. Można je zauważyć w takich elementach architektonicznych jak: stolarka okienna i drzwiowa, dach itp. Zdarzają się budynki w całości lub w większości szare lub czarne, ale jest to raczej rzadkość.

Recepta na minimalizm w architekturze

Co zrobić, aby uzyskać efekt minimalizmu w zabudowie? Przede wszystkim maksymalnie uprościć bryłę i formę budynku, dbając przy tym o zachowanie symetrii, prostych linii i kształtów. Architekci w minimalistycznych projektach proponują monochromatyczną (białą lub szarą, czarną) elewację wykonaną z maksymalnie trzech rodzajów materiałów (np. tynku, stali i drewna). Najważniejszy element stanowi gra światła, więc istotne będą odpowiednie doświetlenie budynku, duże przeszklenia i rezygnacja z wszelkich zbędnych dekoracji.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Tak to robimy!

Nasza marka jest jedną najlepiej znanych i najwyżej ocenianych marek chemii budowlanej. Prowadzimy biznes w duchu odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Dbamy o harmonię i balans między tym, co środowisko daje naszym produktom, a tym, co oddajemy, zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym.

Czytaj więcej

Ukryte koszty remontu - jak je ograniczyć?

Decydując się na remont czy renowację, nie zawsze mamy świadomość, że możemy nie zmieścić się w założonym budżecie ze względu na ukryte koszty. Podpowiadamy, co można zrobić, żeby ograniczyć je do minimum.

Czytaj więcej

Styl i kolor - połączenie idealne

Architekci i projektanci stają niekiedy przed niełatwymi zadaniami. Poza zaprojektowaniem budowli w określonym stylu, muszą m.in. wybrać pasujący do niego kolor fasady. Czym charakteryzują się poszczególne style i jakie barwy do nich dobierać?

Czytaj więcej

Jak przedłużyć trwałość elewacji?

Jeżeli pada deszcz, bierzesz ze sobą parasol. Jeśli świeci słońce, zakładasz okulary przeciwsłoneczne albo kapelusz. Promienie UV, wilgoć, temperatura mają wpływ także na fasadę Twojego domu! Co zrobić, aby była wytrzymała na lata? Mamy kilka pomysłów…

Czytaj więcej