Trendy w architekturze 2022

Ostatni czas przypomniał nam, że jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Dotyczy to wielu aspektów życia, a jednym z nich są ewoluujące trendy w architekturze. Na czym będziemy skupiać swoją uwagę w tej dziedzinie w 2022 roku?

Z powodu pandemii, rosnących kosztów utrzymania oraz migracji naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, wiele osób stanęło przed wyzwaniem przearanżowania swojego domu. Potrzebne było wygospodarowanie miejsca do pracy i nauki zdalnej, a także przeorganizowanie przestrzeni tak, aby była wygodna do życia dla większej liczby osób. Nic więc dziwnego, że trendy w architekturze mówią o elastyczności i funkcjonalności, a projektanci proponują otwarte przestrzenie, które dają większą swobodę urządzania i łatwość dostosowania do zmieniających się potrzeb.

Ekologia i zrównoważony rozwój

Co dokładnie kryje się pod tymi hasłami? Przede wszystkim korzystanie z surowców z recyklingu, pochodzenia naturalnego lub nadających się do ponownego przetworzenia. Sięganie po produkowane lokalnie materiały oraz korzystanie z usług krajowych wykonawców. Zrównoważony rozwój to także przemyślane projektowanie budynku z uwzględnieniem możliwości jego renowacji oraz późniejszej rozbiórki.

Energooszczędność to przyszłość

Obecnie dąży się do projektowania neutralnych węglowo i niemal zero-energetycznych budynków. Korzysta się w nich z energooszczędnych rozwiązań, np. pomp ciepła czy termoizolacji o bardzo wysokich parametrach. Sam dom stawia się zgodnie z kierunkiem podążania słońca, by opłacalne było montowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne.

Równie istotna jest termorenowacja starych domów. Wprowadza się zmiany, które zapewniają bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń oraz pozwalają zmniejszyć straty ciepła. Najnowsze badania pokazują, że sama wymiana starego pieca nie przynosi oczekiwanych efektów, dlatego ważne jest ocieplenie ścian. Powinno się pokryć odpowiednimi materiałami wszystkie elementy konstrukcyjne – zarówno dach, jak i ściany, a także fragmenty wykończeniowe, takie jak okna. Tylko kompleksowe podejście do problemu zapewni pełną izolację budynku.

Minimalizm i bliskość natury

Prosta, zwarta forma i oszczędność w elementach ozdobnych to klucz do energooszczędnego, ekonomicznego i łatwego do aranżacji budynku. Trendy w architekturze, takie jak minimalizm i bliskość natury, przejawiają się w stosowaniu naturalnych materiałów wykończeniowych, np. drewna, kamienia, oraz dużych szklanych powierzchni. Dzięki przeszklonym ścianom mamy nie tylko doskonały widok na przyrodę, ale sprawiamy, że nasz dom staje się jej częścią.

Minimalizm i bliskość natury łączą się także z kolorami. W nadchodzącym roku królować będą ponadczasowe naturalne barwy, które dopełniają najnowsze trendy w architekturze. Najczęściej będziemy wybierać beże, zielenie, błękity, odcienie bieli oraz pastele. W tę kategorię doskonale wpisuje się kolor roku 2022 Ceresit – ZANZIBAR 6 – jak również cała gama kolorów z palety Colors of Nature.

Przebudowy i rewitalizacje

Kolejne dwa trendy w architekturze zakładają wzrost zakupu istniejących budynków wymagających remontu czy przebudowy. Wynika to przede wszystkim z kurczących się zasobów gruntów. Jest to podejście ściśle związane z ekologią – nie niszczymy terenów zielonych, ale restaurujemy istniejące budynki, które z czasem mogłyby stać się pustostanami. Wpływa to również korzystnie na urbanistykę – zapobiega zjawisku rozlewania się miast, co pośrednio wpływa na zmniejszenie ruchu samochodowego i wzrost atrakcyjności przestrzeni miejskiej.

Technologia w projektowaniu i obsłudze domu

W procesie projektowania i planowania coraz częściej stosowane są wszelkiego rodzaju analizy i symulacje, np. zysku z energii słonecznej, parametrów wiatru, zacienienia, itp. Wykorzystuje się przy tym technologię „digital twin”, polegającą na cyfrowym odwzorowaniu projektowanego budynku. Przygotowywana jest wirtualna symulacja cyklu życia, dzięki czemu można lepiej wyobrazić sobie koszty budowy, eksploatacji i utylizacji domu. Pozwoli to minimalizować ślad węglowy budynku w całym okresie jego użytkowania.

Trendy technologiczne obejmują także tzw. smart home, czyli sterowanie ogrzewaniem, światłem, roletami, otwieranie drzwi i okien przez aplikację. Pozwala to dopasować projekt naszych indywidualnych potrzeb oraz poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć energooszczędność. 

Zdrowy dom, czyli psychologiczny aspekt architektury

Neuroarchitektura to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która bada potrzeby człowieka, czyli głównego użytkownika architektury. Skupia się przy tym na aspektach estetycznych i symbolicznych, m.in. wysokości sufitu, kolorach, położeniu okien, kątach ścian i mebli, otwartych przestrzeniach, dźwiękach.

Trend ten zakłada także holistyczne podejście do projektowania. Jego podstawą jest analiza potrzeb użytkowników na poziomie fizycznym, duchowym, mentalnym i społecznym, by stworzyć przestrzeń z optymalnymi warunkami do życia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Tak to robimy!

Nasza marka jest jedną najlepiej znanych i najwyżej ocenianych marek chemii budowlanej. Prowadzimy biznes w duchu odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Dbamy o harmonię i balans między tym, co środowisko daje naszym produktom, a tym, co oddajemy, zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym.

Czytaj więcej

Japandi – odkryj swój ZEN

To idealne połączenie dobrze już znanego stylu skandynawskiego z japońską charmonią. Japandi, to coś więcej niż tylko design. To styl życia, który skupia się na odrzucaniu rzeczy zbędnych i docenianiu piękna minimalizmu oraz prostoty.

Czytaj więcej

Styl i kolor - połączenie idealne

Architekci i projektanci stają niekiedy przed niełatwymi zadaniami. Poza zaprojektowaniem budowli w określonym stylu, muszą m.in. wybrać pasujący do niego kolor fasady. Czym charakteryzują się poszczególne style i jakie barwy do nich dobierać?

Czytaj więcej

JAK SPRAWIĆ, BY TWÓJ DOM BYŁ EKO

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie warto czasami zwolnić i zastanowić się, jaki wpływ na planetę mają nasze codzienne wybory. Aby łatwiej Ci było uczynić swój dom bardziej ekologicznym, przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad – bo o środowisko można dbać bez wychodzenia z domu!

Czytaj więcej